Nepodceňujte povinnost mít stavební dokumentaci

Možná trochu nenápadně vstoupila v souvislosti s novým stavebním zákonem v platnost povinnost majitelů staveb vlastnit stavební dokumentaci. Ta navíc musí odpovídat aktuálnímu stavu, což může být například u starších a postupem let různě "po domácku" rekonstruovaných domů problém. Někde pak dokumentace chybí úplně. 
Zákon ale hovoří jasně a při zjištění případného pochybení hrozí nově sankce až 400 tisíc korun.
Navíc v případě prodeje nemovitosti nikde není stanovena povinnost dokumentaci předat, tudíž veškerá odpovědnost jde za nynějším, nikoliv bývalým majitelem. Je tedy záhodno ji ještě před uskutečněním obchodu požadovat po aktuálním vlastníkovi, který by na tuto variantu měl být připraven.

Co říká zákon

Vlastník stavby (u jednotky je za vlastníka považováno SVJ) je povinen podle zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, uchovávat po celou dobu trvání stavby ověřenou projektovou dokumentaci, dokumentaci pro provádění stavby, dokumentaci stavby, došlo-li k odchylce od dokumentace pro povolení stavby, popřípadě dokumentaci skutečného provedení stavby, včetně její geodetické části, nebo pasport stavby, rozhodnutí, osvědčení, souhlasy a jiné důležité doklady týkající se stavby nebo zařízení; dokumentaci lze uchovávat i v elektronické formě.

Pokus o dohledání

V případě chybějící dokumentace by první kroky měly vést na stavební úřad, který ji má rovněž uchovávat. U starších staveb, zejména v menších obcích, je ovšem ten problém, že se v průběhu let měnily samosprávy, jejich působnost, ale také zákony. Vlivem těchto okolností docházelo k různým přesunům agendy a zvyšovalo se tak riziko ztráty. Některé starší dokumenty mohou být ve státních okresních archivech, kde se je na vyžádání pokusí dohledat. Záleží také na množství indicií, které máte k dispozici. Vedle adresy, která mohla být předtím odlišná, je potřeba znát alespoň přibližně rok výstavby, případně jméno původního majitele. Pokud se takto zadaří dokumentaci najít, nemusíte mít ještě vyhráno, je totiž potřeba, aby odpovídala aktuálnímu stavu.

Jak dokumentaci dodatečně pořídit

IMG_20230221_100736ab

V případě neúplné, nebo zcela chybějící stavební dokumentace je možnost nápravy v podobě tzv. pasportizace stavby. Její cena se v závislosti na složitosti stavby pohybuje v nižších desítkách tisíc korun. Pasport by měla provádět autorizovaná osoba, ovšem v případě jednoduchých staveb to není podmínkou.

Zde se ovšem vystavujete riziku, že stavební úřad nemusí takovou dokumentaci akceptovat a může jej vrátit k přepracování autorizovanou osobou.

Kontaktní formulář